Upadki z wysokości są jedną z najczęstszych przyczyn wypadków (w tym śmiertelnych) w Polsce, a także na terenie Unii Europejskiej. Życie ludzkie jest bezcenne, dlatego istnieje olbrzymia potrzeba podnoszenia poziomu BHP. Problem ten został podniesiony w europejskiej dyrektywie 2001/45/EC, która zobowiązuje członków UE do podniesienia standardów bezpieczeństwa pracy.
Projekt ARFAT dotyczył między innymi zasad BHP, ponieważ jednym z jego celów było ograniczenie wypadków na budowach. Wypadki te są głównie spowodowane upadkami z wysokości, szczególnie podczas prac na rusztowaniach. Prace na wysokości (np. związane z deskowaniami i rusztowaniami) są jednymi z najniebezpieczniejszych prac budowlanych, ponieważ m.in. metody szkoleniowe nie są wystarczające. Jak pokazują badania, pracownicy nie są zainteresowani klasycznymi metodami szkoleniowymi. Wykorzystanie urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów), nowoczesnej technologi AR i wspierających plików multimedialnych sprawia, że szkolenie ARFAT jest interesujące i zapadające w pamięć. Potrzeba projektu została potwierdzona podczas realizacji poprzednika – ARCW (Health and safety procedures for curtain walls with the use of Augmented Reality Technology).
Szkolenie ARFAT jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych, a jego innowacyjna forma znakomicie wpasowuje się w wymagania ery digitalizacji.
REZULTATY INTELEKTUALNE PROJEKTU:
- IO1: Potwierdzenie wyników nauczania.
- IO2: System szkoleniowy ARFAT.
- IO3: Podręcznik ARFAT.
- IO4: Aplikacja ARFAT na urządzenia android OS i iOS.
- IO5: Markery ARFAT AR.
- IO6: Filmy instruktażowe ARFAT.